Imate poslovnu ideju no niste sigurni kako istu financirati? Niste prvi, a ni jedini. Postoje razni izvori financiranja i danas ćemo Vam u kratkim crtama pojasniti koji su.
Prije svega, što su to izvori financiranja?
Izvor financiranja, u svojoj biti je samo izvor sredstava potreban za pokretanje poslovne ideje ili za investicije i dodatna ulaganja u postojeće poslovanje.
Osnovna podjela izvora financiranja je:
- Prema roku trajanja (kratkoročni i dugoročni);
- Prema vlasništvu (vlastiti i tuđi);
- Prema porijeklu (unutarnji i vanjski).
Izbori financiranja moraju biti detaljno analizirani i moraju se uklapati u financijsku strategiju društva, kao i u poslovni plan. Vrlo je bitno dobro se upoznati sa stvarnim troškovima financiranja i izvagati koristi i troškove svakog od oblika financiranja. Ponekad, brzo i lako dostupan kapital može biti na kraju i najskuplji.
Kako izabrati koji Vam je izvor financiranja najpovoljniji?
Najlakši način za odabrati izvor financiranja je u tri jednostavna koraka:
- Izračunati koliko točno novčanih sredstava trebate;
- Razviti strategiju prikupljanja novaca;
- Pronaći najprikladniji izvor financiranja.
Navedena tri koraka su mogu primjenjivati u bilo kojem stadiju vaše poslovne ideje, bilo da se radi o ideji u začetku ili o već uhodanom biznisu koji zahtjeva dodatno ulaganje.
Danas ćemo se više fokusirati na to kako financirati novu poslovnu ideju.
Pokretanje novog biznisa, neovisno o tome čime ćete se baviti, iziskuje određena novčana sredstva. Ovisno o djelatnosti, iznos istih će varirati, te se tu vraćamo na gore navedeni prvi korak: prije nego počnete razmišljati o izvorima financiranja, morate znati koliki Vam točno iznos treba.
Koji su to izvori financiranja?
Izvori financiranja za nove poslovne ideje se mogu podijeliti na tradicionalne oblike financiranja i ostale oblike financiranja.
Tradicionalni oblici financiranja
- Vlastita sredstva/ušteđevina;
- Friends, family and fools (FFF);
- Krediti;
- Poticaji;
- Leasing;
- Kupci/Dobavljači;
- Bootstrapping.
Ostali oblici
- Mikro krediti;
- Garantni fondovi;
- Factoring;
- Venture fondovi;
- Poslovni anđeli;
- Franšiza;
- Crowd financing;
- Akceleracijski i kick-off kampovi.
Pri pokretanju nove ideje, često se nailazi na problem uvjeravanja drugih zašto bi upravo u vašu poslovnu ideju uložili novac. Najjednostavnije je naravno ukoliko posjedujete sami dostatna sredstva da pokrenete poslovanje, jer sami sebe ne morate nagovarati na ulaganje. Također, naravno ovisno o visini ulaganja, možete uvijek koristiti Friends, Family and Fools izvor sredstava, budući da se tu radi o vama bliskim ljudima koje vrlo vjerojatno nećete morati puno nagovarati na ulaganje. Ljudi se pri financiranju svojih projekata često okreću i kreditima banaka, što je u određenoj mjeri bolje nego određeni drugi izvori financiranja jer nema ustupanja vlasništva, no treba biti oprezan jer kredit stvara veliko opterećenje na novčani tijek društva, što može ugroziti rast i daljnji razvoj.
Postoje li i druge opcije?
Naravno, tu treba spomenuti i poticaje koje RH pruža na redovnoj bazi, koji su namijenjeni za isključivu svrhu i dok su ispravno korišteni su nepovratni, tako da ne stvara dodatno opterećenje na novčani tijek. Također, postoji opcija i EU fondova, no važno je napomenuti kako se kod istih radi o financiranju dijela investicije, dok preostali dio morate financirati iz nekog drugog izvora ili sami, osim ako se radi o Udrugama, čije je financiranje moguće ostvariti u 100%-tnom iznosu.
Pri financiranju početka poslovanja, uvijek je najbitnije imati dobru financijsku strategiju definiranu prije nego se upustite u pokretanje poslovanja. U financijskoj strategiji bitno je definirati koji će se sve izvori financiranja koristiti i u koju svrhu. Uvijek imate opciju koristiti više od jednog izvora financiranja.
Ukoliko imate poslovnu ideju, a niste sigurni kako ju financirati, obratite nam se, vrlo rado ćemo Vam pomoći pri izradi strategije i poslovnog plana, te odabiru izvora financiranja.
Pratite nas na našim Facebook i LinkedIn stranicama za još jednostavnih objašnjenja.